Straż Honorowa Matki Bożej Łaskawej

Straż Honorowa Matki Bożej Łaskawej została powołana przez proboszcza Ks. Józefa Hadera w 1989 roku jako odpowiedź parafii na ateizację społeczeństwa dokonywaną przez komunistów. Wspólnota zrzesza mężczyzn, którzy pragną swym życiem służyć Matce Bożej.

Obecnie wspólnota liczy około 30 osób. Straż Honorowa Matki Bożej Łaskawej w czasie posługi występuję w charakterystycznych strojach. Mundury „zimowe” zostały zaprojektowane w oparciu o żołnierskie stroje historyczne Księstwa Warszawskiego. Mundury „letnie” nawiązują do bitwy warszawskiej w 1920 roku i cudownego ocalenia przez Matkę Bożą Łaskawą. W ten sposób nawiązujemy do historii i wyrażamy prawdę, że od wieków polscy mężczyźni służą Maryi, Pani Łaskawej.

Do posług przy sanktuarium w Chmielniku zaliczamy:
- straż przy Grobie Pańskim
- posługa w czasie odpustu Matki Bożej Łaskawej i w dniu Św. Bartłomieja
- posługa w czasie procesji Bożego Ciała
- posługa w czasie obecności Biskupa w naszej parafii

Na prośbę Ks. Proboszcza pomagamy przy różnych parafialnych pracach.

Zapraszamy mężczyzn pragnąc służyć Matce Bożej w naszym sanktuarium.