Dożynki Diecezjalne

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia w Rzeszowie odbyły się dożynki diecezjalne. Uroczystość była okazją dziękczynienia za tegoroczne plony, na które rolnicy z trudem pracowali przez cały rok.

W dorocznym dziękczynieniu wzięły udział delegacje parafii diecezji rzeszowskiej. Centralnym punktem dożynek była uroczysta Msza święta polowa w Parku Papieskim, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych gości i rolników. Wśród nich starostów dożynek, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz jednostek mundurowych.

Następnie zgromadzeni obejrzeli krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z parafii Nowy Żmigród. Inscenizacja spotkała się z dużym uznaniem widzów. Młodzi artyści wierszem i piosenką podziękowali rolnikom za tegoroczny chleb – dar Opatrzności Bożej, a także wszelki trud włożony w codzienną pracę przy żniwach.

Pieśnią „Z dawna Polski Tyś Królową” rozpoczęto dziękczynną Mszę świętą. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: biskup Kazimierz Górny, infułaci: ks. Stanisław Mac i ks. Wiesław Szurek, ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, pracownicy kurii diecezjalnej, a także kapłani posługujący w parafiach. Homilię okolicznościową wygłosił bp Edward Białogłowski.

W procesji z darami do ołtarza rolnicy przynieśli bochen chleba, wino, warzywa, owoce, najpiękniejsze kłosy zbóż, bukiety kwiatów i ziół. W uroczystości brała udział delegacja z naszej parafii.