Akatyst przygotowaniem do uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Akatyst, od greckiego akathistos (nie siedzieć), to hymn liturgiczny śpiewany na stojąco, rozpowszechniony szczególnie w Kościołach wschodnich. Śpiewa się go ku czci Chrystusa, Maryi, męczenników. Wśród akatystów, ten poświęcony Duchowi Świętemu zajmuje szczególne miejsce. W Kościele katolickim śpiewa się go na podczas czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Akatysty składają się z mniejszych części, bardzo starych form liryki liturgicznej, kondakionu, czyli strofy początkowej oraz ikosów, krótkich pieśni, opisów historii tego, o kim mówią i jego znaczenia dla Kościoła.

W naszym sanktuarium, muzycy wykonali akatyst w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Pomógł w modlitewnym przygotowaniu do tej uroczyystości.