Bierzmowanie

Parafia i sanktuarium MB Łaskawej w Chmielniku w poniedziałek po Odpuście, tj. 9 maja br. przeżywała Bierzmowanie młodzieży. Uczniowie klas trzecich gimnazjalnych w liczbie 73 z Chmielnika, Błędowej Tyczyńskiej, Woli Rafałowskiej i Zabratówki wraz z rodzicami i świadkami zgromadzili się w świątyni już o godz. 17.00.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył, kazanie wygłosił i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży J.E. Ks. Bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

Eucharystia rozpoczęła się o godz. 18.00 procesyjnym wejściem, odsłonięciem Cudownego Obrazu MB Łaskawej i powitaniem Księdza Biskupa przez rodziców osób bierzmowanych, a następnie przez Ks. Proboszcza- Kustosza chmielnickiego sanktuarium.

W oprawę liturgiczną zaangażowani byli przede wszystkim bierzmowani.

Ks. Biskup zaznaczył w pasterskim Słowie, że parafianie chmielniccy już od kilku dni świętują z racji Odpustu ku czci MB Łaskawej. W te dni wpisuje się też Wniebowstąpienie Pańskie i Uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski przeżywana wraz z bierzmowaniem. Zaś w czerwcu będziemy w wymiarze diecezjalnym dziękować za beatyfikację św. Józefa Sebastiana Pelczara i za pamiętną pielgrzymkę Papieża-Polaka i obecność w Rzeszowie. W te niezwykłe okazje wkomponowuje się Rok Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski. To okazja, by dziękować Bogu Miłosiernemu za dar Chrztu naszego narodu. Nie ma wątpliwości co do tego, że od tego wydarzenia, jakże doniosłego, Polska jest w kręgu narodów chrześcijańskich i europejskiej kultury. A Kościół to Chrystus kierujący wspólnotą wiary.

Szczególnymi świadkami wiary są: Mieszko, Dąbrówka, św. Wojciech, Biskup i Męczennik oraz św. Stanisław, który zginął z rąk siepaczy króla Bolesława  Śmiałego i też jest męczennikiem, szybko kanonizowanym jak na owe czasy.

Młodzi ludzie po bierzmowaniu tez mają być świadkami wiary. Potrzeba tego ciągłego świadectwa i częstego przystępowania do sakramentów świętych oraz postępowania w duchu wiary. Aby tak było trzeba mocnego kręgosłupa moralnego, by zakładane później rodziny były Domowymi Kościołami rzeczywiście, by nie ulegały stylowi życia bez Boga, bez sakramentów. Dlatego Ks. Biskup zachęcał, aby młodzież często przypominała sobie siedem darów Ducha Świętego i odkrywała też w swoim młodym życiu owoce tegoż Ducha i charyzmaty.

Ks. Krzysztof Hyziak