Nawiedzenie Krzyża Jana Pawła II z Wielkiego Piątku w Chmielnickim sanktuarium

Zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II to czas podejmowania wielu przedsięwzięć w całej Polsce, których celem jest przede wszystkim duchowe przygotowanie na to doniosłe wydarzenie w historii Kościoła i naszej Ojczyzny. Jedną z wielu inicjatyw jest peregrynacja Krzyża, związanego z ostatnimi dniami życia naszego ukochanego Ojca Świętego.

Ten szczególny Krzyż papieski, który trzymał w dłoniach błogosławiony Jan Paweł II łącząc swoje własne cierpienia z Męką Pańską w Wielki Piątek 2005 roku, przybył 1 marca 2014 roku do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku. Dla licznie zgromadzonych w kościele parafian oraz przybyłych z okolicznych miejscowości pielgrzymów był to znak, że wraz z Krzyżem  przebywa do nas sam Błogosławiony Jan Paweł II.

Po Uroczystym wprowadzeniu o godz. 17.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. prof. Franciszek Rząsa z Jarosławia. W czasie kazania przypomniał wiernym o roli krzyża Chrystusowego w życiu oraz nawiązał do nauczania Jana Pawła II, który tajemnicę krzyża głosił podczas wszystkich pielgrzymek.

W niedzielę — 2 marca — po każdej mszy świętej odbyła się adoracja krzyża dla poszczególnych stanów: dzieci, młodzieży, dorosłych. Każdy indywidualnie podszedł do Krzyża Papieskiego, aby oddać cześć ukrzyżowanemu Chrystusowi i prosić o  łaski za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II.
Możliwość adoracji krzyża mieli również mieszkańcy Domu Opieki Społecznej im. Ojca Pio. Jego dotknięcie było wielkim dla nich przeżyciem. Towarzyszyło temu ogromne wzruszenie i wiara, że to spotkanie doda im sił do dźwigania krzyża choroby i cierpienia.

O godz. 15.00 obyła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, Droga Krzyżowa i Msza św. Na zakończenie peregrynacji.

To niecodzienne wydarzenie na zawsze pozostanie w naszej pamięci, dodając sił do pięknego życia wzorem błogosławionego Jana Pawła II.

Dziękujemy Bogu za ten wielki dar oraz naszemu ks. Kustoszowi Mariuszowi Cymbale, dzięki któremu mogliśmy przeżywać wdzięczność
i radość z tej wielkiej chwili.

Ks. Łukasz Ślusarczyk

Fot. Oleg Czyżowski